آموزش تولید محتوا

اولین جایی که شما در آن به دنبال پاسخ سوالات خود هستید کجاست ؟ من حدس میزنم گوگل باشد! شما تنها نیستید و بیش از چهار میلیارد جستجو در روز در گوگل به انجام می رسد.هنگامی که شما یک سوال را در کادر جستجو گوگل وارد می کنید ، لینک هایی که در نتایج جستجو ظاهر می شوند محتوا هستند. بدون اینکه متوجه آن باشید شما در طول روز با مقوله تولید محتوا در ارتباط هستید.

محتوا بخش بزرگی از زندگی روزمره ما است و اجتناب از آن بسیار سخت است. اما چرا شما به آن نیاز دارید ؟ محتوا ما را آگاه می کند ، سوالات ما را پاسخ می دهد ، ما را سرگرم می کند و لبخند بر لب ما می آورد ، آموزش هایی به ما می دهد و ده ها موضوع دیگر.

از منظر شما به عنوان یک صاحب کسب و کار اینترنتی ، محتوا به شما در جذب مشتری ، جذب بازدید کننده برای وبسایتتان و در نهایت به افزایش درآمد کمک می کند.

به عبارت دیگر ، اگر شما تولید محتوای صحیحی انجام ندهید بخش مهمی از کسب و کار اینترنتی خود را انجام نداده اید.

تولید محتوا چیست ؟ 

تولید محتوا فرآیندی است که طی آن ایده های جذاب از نظر مشتری شما شناسایی می شود و در مورد آنها محتوای متنی و یا تصویری ایجاد می شود و اطلاعاتی را به مخاطبان شما در قالب یک پست وبلاگ ، یک ویدئو ، اینفوگرافی و یا سایر فرمت های موجود ارائه می دهد

چگونه تولید محتوا کنیم ؟

برای اینکه یک محتوای خوب ایجاد کنید باید یک برنامه مرحله بندی را دنبال کنید. مراحل تولید محتوا شامل :

 1. برنامه ریزی و استراتژی محتوا
 2. فرآیند تولید محتوا
 3. ابزارهای تولید محتوا
 4. ایجاد طرح تولید محتوا
 5. تجزیه و تحلیل محتوا

اهمیت تولید محتوا چیست ؟

تولید محتوا یک شیوه بازاریابی درونی است. هنگام تولید محتوا ، شما اطلاعات رایگان و مفید را برای مخاطبان خود ، مشتریان بالقوه وبسایتتان و حفظ مشتریان فعلی ارائه می دهید.

شما همچنین بازگشت سرمایه ای از طریق تولید محتوا ایجاد خواهید کرد. آمار بازاریابی محتوا نشان می دهد که :

 • بازاریابی محتوا 3 برابر موثر تر از بازاریابی های سنتی است و 62 درصد هزینه های کمتری را در بر می گیرد.
 • مجموعه هایی که بازاریابی محتوا می کنند 126% موفق تر از آنهایی هستند که بازاریابی محتوا نمی کنند.
 • 61% از فروش آنلاین نتیجه مسقیم خواندن یک مقاله توسط مشتری است.
 • مجموعه هایی که در ماه بیش از 16 پست در وبلاگ خود منتشر می کنند 3.5 برابر ترافیک بیشتر نسبت که افرادی که چهار پست یا کمتر در ماه منتشر می کنند دارند.

تولید محتوا برابر است با رشد کسب و کار شما . بنابر این بیایید با این شروع کنیم که چگونه تولید محتوا کنیم.

برنامه ریزی و استراتژی محتوا

شما نمی توانید ساخت خانه ای را بدوت داشتن یک طرح و استراتژی شروع کنید (البته اگر بخواهید خانه خوبی شود!) بنابراین نباید تولید محتوا را بدون داشتن استراتژی مشخص شروع کنید. در غیر این صورت شما از هدف خود دور خواهید شد.

استراتژی محتوا شامل همه چیز از نام تجاری تا لحن محتوای شما را بر می گردد. بیایید با هم مرحله به مرحله چگونگی ایجاد استراتژی تولید محتوا را پیش ببریم.

هدف گذاری محتوا

همانند یک کمپین بازایابی سنتی ، استراتژی شما باید بر اهداف بازاریابی شما متمرکز باشد و این اهداف نیز باید از مجموعه اهداف شرکت شما باشد.

اهداف شما می تواند از جذب بازدیدکننده بیشتر ، فروش بیشتر و یا هدف های بلند مدت مانند افزایش 25 درصدی ترافیک ارگانیک وبسایت در 1 ماه آینده باشد.

زمانی که شما هدف را مشخص کردید ، هر قطعه ای از محتوا که تولید می کنید باید به نوعی شما را در رسیدن به هدف یازی کند.

به طور خلاصه ، تولید محتوا را با مشخص کردن هدف شروع کنید

شخصیت خریدار را ایجاد کنید

ایجاد استراتژی تولید محتوا بیش از از محتوایی است که می خواهید تولید کنید. اول باید بدانید که با چه کسی صحبت می کنید ، چطور می خواهید با آنها صحبت کنید و کجا آنها را پیدا خواهید کرد.

کلید تولید محتوای موفقیت آمیز این است که هر خواننده احساس کند به صورت مستقیم با او صحبت می کنید.

تنها راه برای انجام این کار ، این است که با بازدیدکنندگان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و آنها را مانند دوستان قدیمی خود بدانید. شما باید از نقاط ضف آنها ، چالش ها و ترس های آنها مطلع شوید. به طور مشابه همچنین نیاز دارید تا نقاط قوت ، راه حل حقیقی کردن رویای آنها و فانتزی های آنها را بدانید.

همیشه یادتان باشد شما بازاریابی را برای انسان هایی انجام می دهید که دوست دارند حس ارتباط را داشته باشند.

در حالت ایده آل شما می توانید با تمامی بازدیدکنندگان وبسایتتان ارتباط برقرار کنید ، اما در واقع این اتفاق نخواهد افتاد و بهترین راه حل ایجاد شخصیت خریدار است.

شخصیت خریدار شما فردی است که علاقه مند به محتوای شما است. این شخصیت به عنوان سمبلی از مخاطبان هدف شما ، مانند افرادی که از محتوای شما لذت می برند و تبدیل به مشتری می شوند است.

برای ایجاد شخصیت خریدار خود ، کمی تحقیق ، کمی حدس و بررسی نیاز دارید. اما در نتیجه باید به تصویری واضح از فردی برسید که می خواهید بازار آن را در دست بگیرید و مطمئن باشید که آن فرد از خواندن محتوای شما لذت می برد.

نمیدانید از کجا شروع کنید ؟ می توانید از سرویس MakeMyPersona برای ایجاد شخصیت خریدار خود استفاده کنید

اعتماد به مسیر خریداران

اگر شما تا کنون سردرد گرفته باشید ، اولین سوالی که به ذهنتان میرسد چرایی و علت سردردتان است. شاید شما دچار کمبود ویتامین یا کافئین شده باشید و یا بیمار شده باشید. بعد از تشخیص علت ، می توانید مشکل را برطرف کنید. کمی آب بخورید ، کمی قهوه بخورید یا دارو مصرف کنید. در نهایت از میان راه حل ها ، راه حل مناسب را انتخاب می کنید.

هر خریداری یک مسیر را برای دستیابی به راه حل دنبال می کند. این مسیر شامل آگاهی ، در نظر گرفتن و مراحل تصمیم گیری است. اما هر یک از مشتریان هدف شما می توانند در مرحله ای متفاوت از این مسیر باشند.بنابراین مهم است که محتوای خود را به درستی برای هر مرحله استفاده کنید.

با تولید محتوا برای هر مرحله از مسیر خریداران ، شما مطمئن می شوید که هر بازدید کننده از سایت شما می تواند مطلبی مفید از شما دریافت کند.

شما همچنین باید یک فرمت برای محتوای خود انتخاب کنید و باید آن را مطابق با هر مرحله از مسیر خریدارتان ایجاد کنید یک بازدید کننده جدید که در مرحله آگاهی است نمی خواهد دمویی از محصولات شما ببیند ، اما می خواهد که یک چک لیست سریع و یا یک پست وبلاگ که به او در رسیدن به پاسخ سوالش کمک کند داشته باشد. یک مشتری هدف در مرحله تصمیم گیری نیازی به دانستن تمام راه حل ها ندارد. آنها نیاز به یک دمو دارند که به آنها نشان دهد محصول شما می تواند یک راه حل مناسب باشد.همیشه مخاطبان خود را جایی ببینید که آنها حضور دارند.

در اینجا راهنمای بهترین فرمت ها برای هر مرحله را آورده ایم :

آگاهی : مقاله ، پست وبلاگ ، چک لیست ، صفحه نکات ، اینفوگرافی ، کتاب الکترونیکی ، بازی ، تست

در نظر گرفتن : پادکست ، وبیتار ، مقایسه

تصمیم گیری : دمو ، نسخه آزمایشی رایگان ، راهنمای محصول ، مشاوره ، تخفیف

بازنگری در محتوا

بدون توجه به اینکه شما تولید محتوا را طبق یک استراتژی پیش برده اید یا نه ، انجام بازنگری در محتوا می تواند برای شما مفید باشد. فقط به این دلیل که شما محتوا را طبق یک استراتژی تولید نکرده اید ، دلیلی بر این نیست که محتوای شما بی ارزش باشد.

بازنگری در محتوا به سادگی تهیه فهرستی از کارهایی که قبلا انجام داده اید است ، آنها را مرتب کنید تا به زیر مجموعه ای از پلن جدید شما تبدیل شوند.

این فرآیند ممکن است شامل بازنویسی قسمتی از متن باشد؛ یا می تواند شامل ایجاد بخش هایی برای مطابق سازی محتوا با شخصیت خریدار شما و مراحل مسیر خریدار شما باشد.

در اینجا نحوه بازنگری محتوا را بیتان شرح می دهیم :

 1. تمام مطالب را در یک صفحه جمع کنید.
 2. یک ستون برای کلمان کلیدی هدف ، شخصیت خریدار ، مرحله خریدار ، فرمت محتوا و موضوع اصلی ایجاد کنید و سپس هر یک را با بخشی از محتوا پر کنید
 3. ستونهایی برای معیار های کلیدی خود مانند بازدید صفحه ، مقدار به اشتراک گذاری ، تعداد کامنت و … اضافه کنید.
 4. در آخر ، ستونی نیز برای دسته بندی محتوا به بخش های خوب ، نیاز به بهبود ، نیاز به بازنویسی و قابل ادغام با پست دیگر ایجاد کنید.

در حالی که انجام بازنگری ممکن است خسته کننده باشد ، اما در نهایت منجر به افزایش ترافیک و حرکت رو به جلو شما خواهد شد

فرمت درست را انتخاب کنید

شخصیت خریداری که ایجاد کردید را به خاطر دارید ؟ شما برای آنها تولید محتوا می کنید. یعنی شما باید محتوای خود را در فرمتی تولید کنید که مشتری هدف شما آن را راحت تر و لذت بخش تر می داند.

فرمت انتخابی شما ممکن است یک پست وبلاگ ، ویدئو ، کتاب ، مقاله ، پادکست یا هر چیزی که ذهن خلاق شما دوست دارد باشد. تا زمانی که فرمت محتوای شما برای مخاطبتان مناسب باشد ، شما در مسیر صحیح هستید.

همچنین ، نیاز نیست که برای هر قطعه از محتوا ، فرمتی حداگانه در نظر بگیرید. اما شما باید بتوانید تولید محتوا در فرمت های مختلف را برای یک دوره ثابت انجام دهید. منظور این است که پادکست ها ممکن است یک تکنیک بازاریابی عالی باشند ، اما اگر شما منابع کمی برای آن دارید ، شاید یک محتوای متنی مناسب تر باشد.

هنگام انتخاب فرمت محتوای خود این سوالات را از خود بپرسید :

 • در چه مرحله ای از مسیر خریدار هستیم ؟
 • استفاده از این محتوا برای محاطبانتان آسان است ؟
 • شخصیت خریدارتان ، زمان آنلاین بودن خود را در کجا می گذراند ؟
 • کدام فرمت سازگاری بیشتری با مخاطبان شما دارد ؟
 • آیا شما قادر به تولید محتوا مناسب و رقابتی در آن فرمت خاص هستید ؟

تبلیغ محتوا

فایده اینکه شما محتوایی عالی تولید کنید ولی کسی آن را نبیند چیست ؟ در دنیای خیالی ، زمانی که شما پستی را در وبسایت خود منتشر می کنید ، افراد بیشماری به سایت شما می آیند. اما در دنیای حقیقی ، به خصوص زمانی که شما تازه شروع به کار کرده اید ، نیاز دارید تا افراد را به استفاده از محتوای خود ترغیب کنید.

تبلیغ محتوا به همان اندازه که تولید محتوا مهم است ، دارای اهمیت است.

پلن تبلیغ محتوای شما باید توسط شخصیت خریدار شما اداره شود. اینکه آن شخصیت وقت خود را در کدام قسمت وب می گذراند ؟ از پلتفرم خاصی استفاده می کند ؟ چگونه محتوایی دوست دارد ؟ ایمیل با چه موضوعاتی برای او جذاب است ؟

تبلیغ محتوا

تبلیغ محتوا توسط رسانه ها متفاوت است و هر یک قوانین خاص خود را دارد.

شبکه های اجتماعی :

در حالی که شبکه های اجتماعی ابزار ارتباطی هستند ، می توانند به عنوان تبلیغ کننده محتوا استفاده شوند. همه چیز درباره پیدا کردن تناسبی مناسب میان تبلیغات ، اطلاعات مفید و سرگرمی است. تلگرام و اینستاگرام رسانه هایی خوب برای ایجاد و به اشتراک گذاری محتوا هستند. نکته کلیدی سازگار کردن محتوا با پلتفرم انتخاب شما است.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل یکی از بهترین راه های دسترسی به مخاطبان شما است. مهترین دلیل هم این است که افراد در لیست ایمیل شما به صورت خود خواسته قرار دارند و شما مطمئن هستید که پیام شما را دریافت خواهند کرد. البته بهتر است لیست مشترکین خود را دسته بندی کنید و محتوای دلخواه و مورد علاقه هر گروه را دقیقا برای آن گروه ارسال نمایید.

تبلیغات کلیکی

پرداخت برای کلیک (PPC) ، به شما کمک می کند تا محتوایتان را به مخاطبین هدفتان نمایش دهید. این تبلیغات می تواند در شبکه های اجتماعی ، موتور های جستجو و سایر وبسایت ها باشد. هنگامی که شخصیت خریدار خود را ایجاد می کنید ، از هزینه های بیهوده و غیر هدفمند جلوگیری می کنید. زمانی که بتوانید جامعه هدف کوچکتر ولی هدفمند تر داشته باشید بازگشت سرمایه ای عالی خواهید داشت.

همکاری

ارسال مطالب تبلیغاتی خود برای افراد دارای اعتبار و کانال های ثالث ، راهی مناسب برای بدست آوردن مخاطب است. اینکار باعث قرارگیری برند شما در مقابل چشمان جدید می شود.

بازنویسی محتوا

هنگامی که محتوا را بازنویسی می کنید ، از چیزی استفاده می کنید که زمان زیادی برای آن صرف شده است. شما می خواهید زمان کمتری برای تولید محتوا صرف کنید و زمان بیشتری محتوایتان جلوی دید مخاطبان باشد. به عنوان مثال یک پست وبلاگ شما می تواند به شکل یک اینفوگرافی و یا یک ویدئو نیز ارائه شود.

اگر محتوایی را در یک فرمت تولید کردید ، به فکر تمام فرمت هایی که محتوایتان می تواند در آن به همان اندازه مفید باشد باشید.

فرآیند تولید محتوا

بازاریابان ما مشغول به کار هستند و وقتی برای کار در سیستم ناکارآمد نداریم. این دلیلی است که که باید برای هر کاری که انجام می دهید فرآیندی مشخص داشته باشید. ما سیستمی را طراحی می کنیم و از آن تا زمانی که کارآمد باشد استفاده می کنیم و به مرور زمان آن را بهینه سازی می کنیم. به کمپین های بازاریابی که داشته اید فکر کنید ، هر یک از آنها فرآیندی مشخص داشته اند و تولید محتوا نیز از آنها جدا نخواهد بود.

این مراحل را برای تولید محتوا انجام دهید ، حدس زدن را کنار بگذارید و اجازه دهید خلاقیت کار خود را بکند.

1.تحقیقات سئو

ساخت شخصیت خریدار شما به شما ایده هایی در مورد موضوعات مورد علاقه و پرسش های مخاطبان شما خواهد دارد که یک نقطه شروع عالی است. شما باید بررسی کنید که آیا این ایده های می توانند در ابعاد بزرگ ، مخاطبان زیادی را جذب کنند ؟ اگر یک پست را برای یک نفر بنویسید قطعا انرژی خود را هدر داده اید.

تحقیقات سئو (تحقیقات کلمات کلیدی) به شما مقدار جستجو یک عبارت خاص را نشان می دهد و به شما خواهد گفت که این عبارت ارزش سرمایه گذاری و تولید محتوا را دارد یا نه.

یکی از راه های مناسب برای تحقیق کلمات کلیدی ، این است که سوالاتی را بنویسید که شخصیت فرضی شما ممکن است طبق موانع و اهدافش داشته باشد. سپس تحقیقات کلمه کلیدی را در محور این عبارات انجام دهید تا ببینید آیا مقدار جستجو بالایی دارند یا نه. یک قاعده کلی وجود دارد که شما باید کلمات کلیدی را که قابل دستیابی برایتان هستند هدف قرار دهید. یعنی کلمات کلیدی که مقدار جستجو مناسب داشته باشد و سختی کلمه کلیدی با اعتبار دامنه شما متناسب باشد.

تلاش برای دستیابی به کلمات کلیدی بسیار رقابتی ، زمانی که شما تازه شروع به وبلاگ نویسی کرده اید زیاد خوب نیست.

پیش از اینکه جلوتر برویم ، یک توضیخ سریع از سئو به شما می دهیم :

یکی از عواملی که به شما کمک می کند رتبه خوبی در موتورهای جستجو داشته باشید ، بک لینک های وبسایت شما است. برای اینکه این اتفاق برای شما بیفتد و بتوانید بک لینک های مناسبی دریافت کنید باید یک کتابخانه بزرگ از محتوای ارزشمند داشته باشید. یعنی زمانی که شما محتوای با کیفیت تولید می کنید ، اعتبار دامنه شما بالاتر می رود و این به رتبه بندی شما در گوگل کمک بسیاری می کند.

اگر مطلب هنور مبهم است ، بهترین کار برای شما هدف گذاری بر روی عبارات طولانی (long-tail) ، با سختی متوسط رو به پایین (200 تا 1000 جستجو ماهانه) است.این به شما بهترین شانس را برای قرارگیری در رتبه خوب و نمایش محتوا به افراد جدید می دهد

LONG-TAIL KEYWORD ، به کلمات کلیدی حداقل سه بخشی گفته می شود. این کلمات کلیدی دقیق تر هستند و افراد کمتری از آنها استفاده می کنند و به همین دلیل مزایای کوتاه مدت و بلند مدت را پوشش می دهند. از آنجایی که آنها متمرکز تر هستند ، به شما این امکان را می دهند تا با سرعت زیادی رتبه مناسبی در گوگل کسب کنید در حالی که شما هنوز در حال رقابت برای کلمه کلیدی اصلی خود هستید. به علاوه آنها برای شما بازدیدکننده هدفمند و قابل تبدیل به مشتری خواهند آورد.

خب توضیح در مورد سئو به پایان رسید ، به ادامه بحث برمیگردیم.

راه هایی تحقیق در کلمه کلیدی :

 • از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی مانند SEMRush یا Moz Keyword Explorer استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی خود را در موتور های جستجو وارد کنید و عبارات پیشنهاد شده را ببینید
 • بخش جستجو های مرتبط را در صفحات نتایج جستجو بررسی کنید

2.ایده تولید محتوا

اکنون که مشخص کرده اید چه کلمات کلیدی ای هدف شما هستند ، وقت آن رسیده تا ایده هایی برای تولید محتوا ایجاد کنید. یکی از بهترین کارها برای سازماندهی محتوا ، خوشه های مصنوعی است. بدین صورت که شما ابتدا صفحه ای با تیتر و زیر تیترهای مرتبط ایجاد می کنید و سپس برای هر یک از تیتر ها ، محتوایی تهیه می کنید.

مدل خوشه بندی موضوع ، باعث ساده تر شدن تولید محتوا می شود زیرا شما باید یک ساختار را دنبال کنید. شما می توانید از کلمه کلیدی اصلی خود در تمام محتوا استفاده کنید.

شما می توانید از کتاب هایی که خوانده اید ، مطالعات صنعتی خود ، سایت رقبا و جستجو های مرتبط ایده بگیرید. هنگامی که ایده های خود را به دست آوردید ، می تواند تقویمی برای محتواهای خود تشکیل دهید و شروع به تولید کنید.

3.نوشتن محتوا

در اینجا درباره فرآیند نوشتن صحبت خواهیم کرد. توانایی تولید محتوای شما ممکن است در مورد ویدئو یا پادکست ها باشد. هر چه باشد ، فرآیند تولید محتوا باید برخی نکات را در بر داشته باشد.

 • برای شخصیت فرضی خود بنویسید. از شادی آنها، خشم آنها و علایق آنها برای تولید یک محتوای ارزشمند استفاده کنید.
 • از عناوین ، توضیحات متا (Meta Description) و دیگر المان ها استفاده کنید تا مخاطب را محبور به خواندن محتوای خود کنید. مزیت محتوای خود را در عنوان قرار دهید تا مخاطبان بدانند چرا باید به آن توجه کنند.
 • چیزی منحصر به فرد ایجاد کنید. اطلاعاتی را که ایجاد کرده اید به راحتی رها نکنید. یک سبک منحصر به فرد را ایجاد کنید و یا تحقیقاتتان را به شیوه ای خاص انجام دهید تا امتیاز منحصر به فرد بودن را برای خود کنید.
 • به یک ایده بپردازید و از محتوای خود برای قدرت دهی به آن استفاده کنید. خواننده محتوای خود را با تلاش برای توضیح چند موضوع مرتبط در یک بخش گیج نکنید.
 • طبیعی باشید و سعی نکنید مخاطبان خود را با کلمات سخت و دایره واژگان گسترده تحت تاثیر قرار دهید.
 • مختصر و شفاف باشید. شما می خواهید مخاطبتان ارزش محتوای شما را درک کند ، پس سعی نکنید آنها را با اصطلاحات یا استعاره های غیر ضروری گیج کنید.

4.ویرایش محتوا

راهکارها برای ویرایش وابستگی زیادی به شخص دارد. شما ممکن است بخواهید به محض اتمام محتوا آن را ویرایش کنید و شاید بخوانید با دیدی باز و بعد از چند روز به ویرایش محتوا بپردازید. ممکن است برای شما گرامر اهمیت ویژه ای داشته باشد و ممکن است بخش های دیگر اهمیت بیشتر داشته باشند.

در هر صورت ، چند چیز وجود دارد که باید به دقت آنها را بررسی کنید ، مانند صدای فعال ، شفافیت ، جملات کوتاه ، فضای خالی به اندازه.

فکر کنید که یک مدیر در حال بررسی کار شما است

5.آپلود محتوا

اکنون محتوای شما آماده است و باید آنها جایی قرار دهید تا مردم به آن دسترسی داشته باشند. شما می توانید محتوای تولیدی خود را در وبلاگ خود قرار دهید و یا از یک کانال در شبکه های اشتراک ویدئو و پادکست استفاده کنید. اما پیشنهاد ما استفاده از یک وبسایت برای خودتان است.

شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا رایگان می توانید وبسایت خود را راه اندازی کنید. در وبسایت شما به راحتی می توانید بین صفحات مختلف وبسایت لینک ایجاد کنید و همچنین می توانید تمام نتایج یک کمپین تولید محتوا را تجزیه و تحلیل کنید.

6.انتشار محتوا

انتشار به سادگی کلیک کردن بر روی یک دکمه است. بنابراین چرا ما بخشی را به آن اختصاص دادیم ؟ چون همیشه انقدر ساده نیست ! بله ، شما می توانید محتوای خود را بلافاصله بعد از آینکه آن را آپلود کردید منتشر کنید یا می توانید با انتشار آن در یک زمان خوب ، تاثیر آن را دو چندان کنید.

اگر شما تازه شروع کرده اید ، انتشار بلافاصله شاید کمکی به شما نکند و روش دوم برای شما مناسب باشد. اما اگر شما یک برنامه منظم برای ارائه محتوا دارید (مثلا هر چهارشنبه یک پست منشر می کنید) مخاطب شما در انتظار محتوای شما است.

چیز دیگری که باید در نظر داشته باشید توجه به روند و رویداد ها طبق زمان است. مثلا اگر مقاله ای در مورد عید نوروز آماده کرده اید ، زمان انتشار مناسب برای آن در میانه تابستان نیست.

سیستم های مدیریت محتوا به شما اجازه می دهند که محتوای خود را به صورت زمان بندی شده و اتوماتیک منتشر کنید. بنابراین نوشته های خود را زمان بندی کنید تا چیزی از قلم نیفتد.

ابزارهای تولید محتوا

سیستم مدیریت محتوا به شما در انتشار محتوایتان کمک می کند ، اما به شما در تولید آن کمکی نمی کند. اینجاست که ابزارهای تولید محتوا اهمیت پیدا می کنند. این به خصوص زمانی مفید است که شما از نظر گرافیکی ضعیف هستید. از GIF ها تا اینفوگرافی ها ، این ابزار های تولید محتوا به شما کمک خواهند کرد تا محتوای تولیدیتان حرفه ای تر به نظر برسد.

Canva به شما کمک می کند تا طرح های زیبا برای پلتفرم های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی و اینفوگرافی ها بسازید. ویژگی دوست داشتنی این ابزار قالب های است که شما می توانید به صورت رایگان آنها را با رنگ ، عکس و متن شخصی سازی کنید.

Giphy یک مرجع برای GIF ها است. شما در این ابزار می توایند گیف مورد نظر خود را از میان میلیون ها گیف جستجو کنید و یا خودتان آن را بسازید.

MakeMyPersona همانطور که قبلا در مورد آن صحبت کردیم ، ابزاری برای ایجاد شخصیت خریدار شما است که در بیشتر مراحل تولید محتوا نقش مهمی دارد.

ایجاد یک طرح محتوا

محتوا در همه جا وجود دارد ، اما موفقیت آن بسته به توانایی شما برای سازگار سازی آن با محیط رندگی خودتان بستگی دارد. یک محتوا برای همه ی رسانه ها و پلتفرم های مختلف مناسب نیست.

محتوای شبکه های اجتماعی متفاوت از محتوای وبلاگ است. بنابراین شما باید بدانید چگونه از خلاقیت خود برای رسیدن به مخاطب در جایی که هستید استفاده کنید.

راهنمایی برای به اشتراک گذاری محتوا در پلتفرم های متفاوت :

محتوای شبکه های اجتماعی

هنری به نام تولید محتوای شبکه های اجتماعی وجود دارد. زمانی که بیش از 2.6 میلیارد نفر در شبکه های اجتماعی فعال هستند بیشتر به این هنر نیاز دارید. به علاوه ، افرادی که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند ، علاقه مندتر به شما هستند و حس نزدیکی بیشتری با شما دارند. بنابراین شما یک مخاطب مشتاق دارید که آماده ارتباط با محتوای شما است.

در اینجا چند راهنمایی سریع برای تولید محتوا در شبکه های اجتماعی کاربردی در ایران برایتان لیست شده است :

اینستاگرام : بهترین ابزار برای به اشتراک گذاری تصاویر و فیلم های کوتاه (با IGTV محدودیت زمان برداشته شده است) می باشد. هشتگ ها به خوبی در این پلتفرم کار می کنند و شما باید از هشتگ های مرتبط با کسب و کارتان استفاده کنید. استوری اینستاگرام نیز برای ارتباط ، نظر سنجی و پرسش سوال در اختیار شما است

آپارات : استفاده از اپارات در ایران شایع است. با توجه به محبوبیت این پلتفرم اشتراک ویدئو و کاربران بسیاری که دارد می توانید با تولید محتوای ویدئویی بدون هیچ هزینه ای محتوای خود را جلو چشم میلیون ها کاربر قرار دهید.

تلگرام : تلگرام با اینکه مسدود شده است اما باز هم کاربران خود را دارد و هنوز فرصت خوبی برای بازاریابی محتوای شما می باشد. شما می توانید با راه اندازی یک کانال و به اشتراک گذاری محتوای خود در این پلتفرم کاربران خوبی جذب کنید.

محتوای وبسایت

محتوای وبسایت باید بر سه چیز متمرکز باشد : شخصیت فرضی شما ، کلمات کلیدی و نقشه راه شما. بر خلاف وبلاگ ، محتوای صفحات سایت شما باید کاربران را به راه حل و محصول شما منتقل کنند. هنگامی که شما یک مشتری بالقوه را جذب کردید ، باید همه کارهایی که می توانید را انجام دهید تا آنها را محفوظ نگه دارید و این یک کارکرد محتوای وبسایت شما است.

محتوای وبلاگ

هدف از محتوای وبلاگ ، حمایت از کسب و کار شما با جذب افراد غریبه است. محتوای وبلاگ یک منبع رایگان است که اغلب به صورت مستقیم به فروش مربوط نیست. تحقیقات نشان داده است که افرادی که مطالب وبلاگ خوب و بیشتری دارند ترافیک بیشتری نسبت سایرین دارند.

تجزیه و تحلیل محتوا

گام نهایی و قاطعانه ترین گام در تولید محتوا ، تحزیه و تحلیل محتوای شما است. بدون اطلاعات ، نمی توانید بدانید چه کاری باید انجام دهید و چگونه آن را بهبود ببخشید.

اطلاعاتی وجود دارد که شما برای تجزیه و تحلیل محتوای خود باید بررسی کنید. بنابراین از اهداف خود به عنوان تعیین کننده پارامتر ها استفاده کنید. هدف شما از تولید محتوا به شما کمک می کند تا معیارهای خود را انتخاب کنید (صحبت درباره هدف را به یاد بیاورید)

برخی اطلاعات که می توانید آنها را بررسی کنید :

بازدید صفحه (Page Views): تعدا کاربرانی که از محتوای شما بازدید کرده اند.

ترافیک موتور های جستجو (Organic Traffic): مقدار ترافیکی که از موتورهای جستجو به سایت شما آمده است

Bounce rate: میزان بازدید کنندگان سایت که بعد از دیدن یک صفحه سایت شما را ترک می کنند.

نرخ تبدیل (Conversion Rates): درصد بازدید کنندگان از طریق CTA

نرخ تعامل (Engagement Rate): تعداد افرادی که با محتوای شما از طریق کامنت ، به اشتراک گذاری و لایک تعامل برقرار کرده اند.

رشد مخاطبان (Audience Growth): مشترکین جدیدی که از طریق محتوای شما جذب می شوند.

نتیجه

تولید محتوا یک پروسه تکرار پذیر است که برای جذب مخاطب فوق العاده است. هنگامی که فرآیند تولید محتوا را ایجاد می کنید ، قادر هستید کارهای خلاقانه انجام دهید و در کنار پرداختن به علاقه کاربرانتان ، فروش خود را افزایش دهید.

بدون نظر

نظرات خود را به اشتراک بگذارید

برگشت به بالا