بازاریابی محتوای موفق چگونه ایجاد می شود

شکی نیست ! یک کمپین تولید محتوای خوب باعث افزایش ورودی شما به صورت طبیعی می شود. در این مقاله در مورد چگونگی پیاده سازی یک بازاریابی محتوای موفق صحبت خواهیم کرد.

اصطلاح “بازاریابی محتوا” برای افراد معانی متفاوتی دارد. خیلی از افراد ایده عمومی خوبی دارند ولی در مسیر اجرا ، برخی قطعات را گم می کنند و این باعث می شود که نتوانند به طور موثر آن را اجرا کنند.

در این پست ، می خوانید که چگونه یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق داشته باشید.

بیایید با یک تعریف شروع کنیم :

بازاریابی محتوا ، تلاشی برای ساخت ، انتشار و به اشتراک گذاری محتوا با هدف ایجاد شهرت و افزایش دیده شدن برای یک برند است.

فکر می کنید در این تعریف چیزی جا افتاده است ؟ فکر می کنید جای خالی دریافت لینک (بک لینک) در این تعریف خالی است ؟

هر کمپین بازاریابی محتوای موفق ، لینک هایی را برایتان به همراه خواهد داشت. با این حال ، انتخاب لینک سازی به عنوان هدف اصلی در تولید محتوا می تواند یک گمراهی ایجاد کند. با تمرکز بر روی شهرت و دیده شدن به عنوان فاکتور اساسی ، قطعا لینک های خوبی دریافت خواهید کرد.

لینک ها هنوز در مبحث سئو بسیار با اهمیت هستند. اما همانطور که گفته شد نباید هدف اصلی خود را بر روی سئو بگذارید. یک کمپین بازاریابی محتوای موفق ، باعث افزایش رتبه سایت شما در گوگل و افزایش ورودی ارگانیک شما می شود.

در بسیاری از موارد ، تلاش های شما روابط با افرادی را ایجاد می کند که هرگز تبدیل به مشتری نمی شوند. این روابط می توانند بسیار موثر باشند اگر این افراد بتوانند محتوای شما را پخش کنند.

به علاوه زمانی که افراد با شما در ارتباط هستند ، محتوای مورد نیاز شما برای ارتقا آنها به مرحله بعد در قیف فروش (Sales Funnel) با استراتژی ای که ما قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم متفاوت است.

قیف فروش یا فرآیند فروش ، به فرآیندی که طی آن شرکت ها مشتری را به سمت خرید محصولاتشان هدایت می کنند گفته می شود. یک قیف فروش به چند مرحله تقوسیم می شود که بسته به مدل فروش ، متفاوت است.

تاثیر وب بر بازاریابی محتوا

یکی از بزرگترین تغییراتی که وب برای ما فراهم کرد ، ایجاد قابلیت برقراری ارتباط خوب و ساده با یک برند توسط مشتریان بود.

در گذشته ، راه اساسی برای ارتباط ، تلویزیون ، رادیو و صنایع چاپی بود. این تبلیغات بدون تعامل ممکن نبود و افراد تبلیغات شما چه دوست داشتند و چه نداشتند مشاهده می کردند.

در وب ، این مسئله تغییر کرد و دیگر اجباری برای مقابله با پیام های تجاری ناخواسته برای یک فرد وجود نداشت. آنها می توانستند به سادگی به صفحه ای دیگر بروند و یا تصمیم بگیرند که محتوای شما را بی ارزش بدانند.

با گذشت زمان تاثیرات این تغییرات آشکار شد. برند های باهوش درک کردند که محتوای خوب می تواند ارزش را به برند آنها تزریق کند.

این تفکر حتی به تبلیغات تلویزیونی نیز نفوذ کرد. در حالیکه که تبلیغات امروزه سعی می کنند سرگرم کننده باشند در نتیجه می توان آنها را نوعی بازاریابی محتوا دانست.

به جایی بروید که مشتری شما آنجاست

همانطور که درک بازاریابی محتوا افزایش یافت ، تعداد کانال های موجود در وب نیز افزایش یافت. شما می توانید محتوایتان را در وبسایت شخصی خودتان منتشر کنید ، می توانید با ایجاد رابطه اقدام به انتشار محتوا در وبسایت دیگری کنید و یا از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

با این حال تعداد زیادی شبکه اجتماعی وجود دارد و تعداد زیادی سایت نیز برای انتشار محتوا در دسترس شما است و اکثر شرکت ها باید بتوانند تعداد کمی را انتخاب کنند تا بر روی آنها متمرکز شوند. به همین خاطر انتخاب کانال هایی که بیشترین ارزش را داشته باشند بسیار مهم هستند.

سعی نکنید همه آنها را امتحان کنید. به عبارت دیگر ، هدفتان باید بر “جایی که مشتریان شما آنجا هستند” باشد. با انجام اینکار مخاطبان هدف خود را نشانه می گیرید و محتوای خود را زمانی که آنها می خواهند به آنها می رسانید و آنجاست که آنها ترجیح می دهند برندتان را استفاده کنند.

رسانه های اجتماعی و تبلیغات محتوا

اگر شما قادر به راه اندازی یک کانال قدرتمند در شبکه های اجتماعی باشید ، منافع بینظیری را دریافت خواهید کرد همچنین می توانید از روش های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی برای افزایش میزان بازدید کانال خود استفاده نمایید.

این امر برای بسیاری از برند ها (همانطور که در شبکه های اجتماعی می بینید) تاثیر گذار واقع شده است. به اشتراک  گذاری محتوا از طریق شبکه های اجتماعی می تواند مزایای قابل توجهی برایتان داشته باشد.

همانطور که می بینید به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی می تواند به شما در افزایش بازدید کننده ، افزایش مشترک و همچنین افزایش لینک کمک کند.

پس در نتیجه ، هماهنگی میان محتوا و شبکه های اجتماعی امری اجتناب ناپذیر است.

فقط شبکه های اجتماعی نیست

این هماهنگی نباید همینجا متوقف شود. از آنجایی که بازاریابی محتوای موفق قرار است افزایش شهرت و دیده شدن را برای برند شما به همراه داشته باشد ، شما باید یک تیم برای مدیریت رسانه های مطبوعاتی داشته باشید. آنها با داشتن روابط مربوطه می توانند به تبلیغ محتوایی که شما منتشر کرده اید بپردازند.

علاوه بر این ،  مطبوعات به شما در افزایش دیده شدن محتوایتان کمک خواهند کرد.

دلایل زیادی برای همکاری با یک تیم مطبوعاتی وجود دارد ، پس وجود آنها را به راحتی از دست ندهید.

سایر همکاری ها

افراد دیگری نیز برای تبلیغات محتوای منتشر شده شما وجود دارند که البته محدود به مخاطبان هدف شما نیستند.

 • رسانه ها
 • اینفلوئنسرها

رسانه ها به دلیل اینکه می توانند در مورد محتوای شما بنویسند و یا می توانند برخی از محتواهای شما را در سایت هایشان منتشر کنند مهم هستند. در هر دو سناریو ، شما در معرض دید مخاطبان قرار می گیرید.

اینفلوئنسر ها می توانند جزئی از افراد رسانه ای باشند ولی لزوما اینطور نیست. کسی که در رسانه های اجتماعی دنبال کننده زیادی دارد می تواند یک اینفلوئنسر باشد حتی اگر وبلاگ یا رسانه اختصاصی ای برای خود نداشته باشد

همکاری با این افراد برای به اشتراک گذاشتن محتوای شما می تواند تاثیر مثبت خوبی داشته باشد و ممکن است افرادی در دیگر رسانه ها محتوای شما را ببینند و درباره آن در رسانه خودشان بنویسند یا حتی ممکن است از شما بخواهند یک مطلب به عنوان پست مهمان در وبسایت آنها منتشر کنید.

یکی دیگر از مزایای این دیده شدن ، شناخت از شما به عنوان فردی فعال در زمینه کاری خودتان است. با این شناخت ، زمانی که نیاز به ارتباط عمیق با رسانه داشته باشید ، اعتبار شما نزد رسانه ها به کمک شما خواهد آمد.

روابط ، اساس بازاریابی محتوای موفق است

هدف بازاریابی محتوای موفق ایجاد شهرت و افزایش دیده شدن شما است ، نه تبلیغ محصولات و خدمات شما. این نکته به افرادی که از محتوای شما بهره می برند حس ارزشمندی اعطا می کند.

به کار گیری این اصل ، باعث می شود حتی افرادی که به صورت مستقیم با شما در تعامل نیسند حس نزدیکی با شما داشته باشند و شما را به عنوان یک “انسان خوب” در نظر بگیرند. شما نیازمند این حس هستید چون به اعتماد افراد نیاز دارید.

با توجه به اینکه ایجاد ارتباط یک هدف عمده است ، این نکات را برای تولید محتوا باید در نظر داشته باشید :

 1. محصول و خدمات خود را تبلیغ نکنید
 2. محتوای منحصر به فرد و با ارزش تولید کنید
 3. افراد را به گفتگو و سوال کردن تشویق کنید
 4. به نظرات به صورت مستقیم و یا در شبکه های اجتماعی پاسخ دهید
 5. راهی برای کمک به افرادی که می خواهند به شما دسترسی داشته باشند در نظر بگیرید

با عمل به این نکات ، هر چه بیشتر پیش بروید ، روابط شما با همه خوانندگان یا بینندگانتان بیشتر خواهد شد.

خلاصه

اکثر سازمان ها در یک یا چند بخش از روند اجرای بازاریابی محتوای موفق متقف می شوند. مشکلات رایج پیش آمده برای آنها عبارتند از

 • تمرکز برای گرفتن بک لینک
 • عدم فعالیت در شبکه های اجتماعی یا مطبوعات
 • عدم تمایل به محتوای غیر تجاری
 • هدف گذاری و انتخاب کانال ارتباطی اشتباه
 • عدم برنامه ریزی کافی
 • عدم توجه به تاثیر رسانه و اینفلوئنسرها
 • عدم درک ارتباط با جامعه هدف به عنوان هدف

توجه به مفاهیم پایه ای صحیح به شما در تاثیر گذاری بیشتر محتوا کمک می کند. همچنین اگر مشکلی در یکی از موارد گفته شده داشتید سعی کنید آنها برطرف کنید و از هیچکدام به سادگی عبور نکنید. هر گام رو به جلو به شما کمک می کند تا پیشرفت کنید

بدون نظر

نظرات خود را به اشتراک بگذارید

برگشت به بالا