CDN چیست و چه تاثیری بر سئو دارد

یک شبکه توزیع محتوا (CDN) شبکه ای از سرور ها در مکان های مختلف جغرافیایی است که با هم در جهت لود سریعتر وبسایت سا استفاده از ارائه محتوا از طریق نزدیکترین مکان به کاربر کار می کنند. در این مطلب با هم به این سوال که CDN چیست پاسخ خواهیم داد و همچنین تاثیر آن را بر سئو سایت بررسی خواهیم کرد. با من همراه باشید.

CDN چه کار می کند ؟

یک شبکه توزیع محتوا محتوای استاتیک را کش می کند. محتوای استاتیک مانند HTML ، CSS ،  JavaScript و تصاویری هستند که برای هر کاربر به صورت مشابه می باشند. این فابل ها به صورت داینامیک از طریق مجموعه ای از قوانین تولید نمی شوند.فایل های استاتیک برای همه یکسان است و به صورت مداوم تغییر نخواهد کرد.

با ساخت این فایل های استاتیک در سرور های متعدد CDN در سراسر دنیا ، شما قادر هستید آنها را به سرعت به بازدیدکنندگان خود ارائه دهید.

فرض کنید شما سایت خود را در یک سرور در سانفرانسیسکو میزبانی نموده اید. اگر شما نزدیک ایمن محل هستید به سرعت می توانید محتوا را دریافت نمایید اما آیا بازدیدکنندگان شما از ایران ، هند یا روسیه تجربه مشابهی با شما خواهند داشت؟ قطعا خیر و دلیل آن تاخیر است.

هرچه فاصله بین سرور و کاربر ، بیشتر باشد ، تاخیر بیشتری را مشاهده خواهید کرد. تاخیر به زمان مورد نیاز برای پاسخ سرور به یک درخواست گفته می شود. زمانی که این تاخیر شرایط را بد می کند ، شما می توانید از یک شبکه توزیع محتوا  استفاده نمایید تا تاخیر ناشی از فاصله بین کاربر و سرور را از بین ببرید و یا آن به حداقل برسانید. این تنها یک کاربرد CDN است و در همین مطلب سایر مزایای این سیستم را بررسی خواهیم کرد.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

دلایل متعددی برای استفاده از شبکه توزیع محتوا وجود دارد. شما می توانید کارهای پیچیده ای را با استفاده از CDN به راحتی انجام دهید ، اما اکثر استفاده کنندگان از این سیستم بیشتر به منظور افزایش سرعت و از بین بردن تاخیر از آن استفاده می کنند. با هم مزایای استفاده از CDN را مرور می کنیم :

  • افزایش سرعت سایت
  • کاهش هزینه پهنای باند
  • افزایش Uptime
  • بهبود امنیت

CDN سرعت سایت شما را افزایش می دهد.

برای اکثر مردم ، افزایش سرعت از طریق CDN می تواند اصلی ترین خواسته باشد. در این مورد صحبت شد و اگر می خواهید وبسایت سریعتری داشته باشید و کاربرانتان تجربه بهتری از کار با سایت شما داشته باشند از شبکه توزیع محتوا استفاده کنید. همچنین فراموش نکنید که گوگل سایت های سریع را دوست دارد.

CDN پهنای باند را کاهش می دهد

یکی از مواردی که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرد این است که یک CDN به شما کمک می کند که هزینه های پهنای باند خود را پایین بیاورید به این دلیل که محتوای نمایش داده شده به کاربر محتوای استاتیکی است که در سرورهای CDN قرار دارند نه سرورهای شما ، و این می توانید هزینه های میزبانی شما را کاهش دهد. البته شما باید برای یک CDN حرفه ای نیز هزینه کنید و فکر کاهش هزینه آنچنانی را نداشته باشید.

CDN می تواند یک لایه امنیتی را به وبسایت شما اضافه کند

افزودن CDN به سایت یک راهکار خوب برای بهبود امنیت سایت است. ارائه دهنده هایCDN  ابزارهای متفاوتی برای کمک به شما در این رابطه دارند. آنها می توانند به شما دیوار آتش (Firewall) ارائه دهند تا سایت خود را در برابر حملات DDoS محافظت کنید و این به شما کمک می کند نسبت به یک تهدید رایج در امان باشید. اگر از سیستم وردپرس نیز استفاده می کنید تنظیمات خاص شما وجود دارد تا بتوانید هکر ها را از سایت خود دور نگه دارید.

CDN شرایط آپتایم را بهبود می بخشد.

استفاده از تکنیک هایی مانند Load Balancing به شما کمک می کند تا بتوانید سایت خود را در شرایطی مانند ترافیک زیاد بالا نگه دارید و از بروز مشکل در سایت جلوگیری کنید. همچنین CDN ها از روش هایی نسبت به جلوگیری از عدم لود صحیح وبسایت شما اقدام می کنند که می تواند تاثیر مناسبی برای وبسایت شما داشته باشد.

تاثیر CDN بر سئو چیست ؟

CDN هیچ تاثر منفی ای بر روی سئو سایت شما نخواهد داشت. حتی به دلیل افزایش سرعت سایت ، می توانید رشد محسوسی را مشاهده کنید.همچنین با استفاده از یک شبکه توزیع محتوا شما قادر به استفاده از HTTPS و پروتکل جدید HTTP / 2 برای افزایش سرعت خواهید بود. به طور کلی اگر سایت شما ، سریع و امن باشد کاربرانتان راضی هستند و گوگل نیز از شما راضی خواهد بود. با این حال باید مراقب باشید تا پروسه را به درستی انجام دهید. اکثر ارائه دهندگان CDN دستورالعمل هایی برای راه اندازی CDN بدون آسیب به سئو سایت شما ارائه می دهند.

از کدام CDN استفاده کنم ؟

ارائه دهندگان متنوعی برای CDN وحود دارند. اگر شما نمی خواهید هزینه ای پرداخت کنید بهترین گزینه برای شما سرویس رایگان Cloudflare است. همچنین در پلن های با هزینه شما انتخاب هایی نظیر MaxCDN ، Sucuri ، Microsoft Azure یا Amazon CloudFront را دارید.

در صورتی که از وردپرس استفاده می کنید ، اکثر ارائه دهندگان دستورالعمل هایی ارائه داده اند که کمتر از 5 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت. حتی برخی برای راحتی بیشتر افزونه هایی ارائه داده اند تا با نصب آنها و یک تنظیم ساده تمام کار به انجام برسد.

از CDN استفاده کنید

CDN یک ابزار عالی برای بهبود سرعت بارگزاری سایت شما است. در کنار افزایش سرعت شما بهبود امنیت و کارایی را برای وبسایت خود فراهم می کنید. پس همین جالا بررسی های لازم را برای اتصال وبسایت خود به یک سرویس CDN انجام دهید.

بدون نظر

نظرات خود را به اشتراک بگذارید

برگشت به بالا